Tüm şirketlerin kendilerini ve varlıklarını koruma, ve kanunlar çerçevesini masraflarını azaltma hakları vardır. Uluslararası vergi planlaması da masrafları azaltmanın etkili yollarından biridir. Bu planlama ile vergilerden olabildiğince tasarruf edebilir dolayısıyla net gelirinizi arttırabilirsiniz. Farklı ülkelerde şirket kurma seçeneği vergi konusunda işletmelerin yüklerini azaltabilmektedir. Özellikle internet üzerinden şirket kurulumuna izin verilen ülkelerde bu durum daha fazla ortadadır.

Uluslararası Vergi Planlaması Yasal Mıdır?

Kanunlara uygun olarak gerçekleştirilirlerse, evet. Vergiden sorumlu kişiler doğal olarak vergilerini kendileri için en uygun şekilde en az maliyetle halletmek isteyebilirler. Günümüzde bu uygulama son derece yaygındır. Örneğin; bir ülkeden diğerine ürün temin ederek iş kurmak için ülkenizi seçebilirsiniz. Ancak birden fazla tampon şirket kurarsanız, bu vergi konusunda agresif bir yaklaşım olur ve vergi kaçakçılığına girer.

Ülkelerde vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi için farklı birlikler kurulmuştur. Bunların en önemli olanları:

  • Yabancı Muhasebe ve Vergi Uyumluluk Yönetmeliği (FATCA): 2014’te yürürlülüğe giren bu yönetmeliğin amacı dünya çapında vergiden sorumlu ABD vatandaşları hakkında bilgi toplayarak vergi kaçakçılığının önüne geçmektir.
  • Ekonomik İşbirliği ve Gelişim Topluluğu (OECD): Avrupa Birliği ve G20 ülkeleri ile işbirliği içerisinde finansal kuruluşlar birbirleriyle bilgi paylaşmaktadırlar.

Vergi planlamasını nasıl kendiniz için daha faydalı hale getirebileceğinizi öğrenmek için diğer yazılarımızı da okuyun veya bizimle iletişime geçin.