“Temsilci” hissedar veya yönetici özetle şirket kurulum belgelerinde ismi yer alan şahıslardır. Bu sayede şirketin gerçek sahiplerinin isimleri şirket kaydı için açık edilmek zorunda kalmaz ki bu da müşterilere en iyi gizliliği sağlar.

Temsilci Hissedar

Bir yasal hissedar özetle şirketin gerçek sahibinin adına hisse senetlerine sahip olmak ile sorumlu şahıs veya kuruluştur. Bu tip bir hissedar muhasebecilik koşullarında veya yargı anlaşmalarında belirtildiği şekilde gerçek sahibe muhasebe kayıtları sunmalıdır. Temsilci hissedarlar şirket kaydı sırasında listelenirler ve şirketin sahibi olarak halka arz edilirler. Çoğu zaman, temsilci hissedar bir şirkettir ve hisselere sahip olmak ile sorumludur. Aynı zamanda yatırımcıların diğer güvenlik durumları için de önemlidir.

Temsilci hissedarın en önemli avantajı, gerçek sahibe tam gizlilik sağlamasıdır. Bu sayede gerçek sahibin hisseler ile olan ilişkisi kamuya açık değildir. Bunu yapmak için şahsi gizlilik sebepleriniz olabilir veya yatırım kararlarınızın diğer insanlar tarafından bilinmesinin önüne geçmek istiyor olabilirsiniz. Her ne olursa olsun temsilci hissedar bu konuda son derece önemlidir.

Tabi ki bazı durumlarda şirketin gerçek sahibinin kimliğinin açıklanmasını gerekli kılabilecek yönetmelikler vardır. Bu tür bir durum genellikle şirketin sahibinin veya temsilci hissedarın yasalara aykırı işler yaptığından şüphelenilmesi gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu sayede hükümet yetkilileri soruşturma yürütebilirler. Böyle bir durumda, temsilci hissedar gerçek sahibin isim, iletişim bilgileri ve hisse miktarını belirtmek zorundadır.

Temsilci Yönetici

Temsilci yönetici bir anlamda ismini size kiralayan şahıstır da diyebiliriz. Bir diğer deyişle, bu şahsın ismi şirket kuruluş belgelerinde yer alır. Aynı zamanda bu şahıs yönetim kurulunda bir pozisyon da edinir. Yasal olarak, şirketten sorumlu olan şahıs bu şahıstır. Bu şahıs aynı zamanda temsilci hissedar olarak da bulunuyorsa ilgili sorumluluklara da sahip olabilir.

Temsilci yöneticinin ana işlevi, limitet şirketlerin asıl yöneticilerinin halka açık edilmesinin önüne geçmektir. Asıl sahiplere yasal gizlilik sağlayan önemli bir araçtır ve tamamen kanunlara uygundur. Temsilci yönetici, herhangi bir ticari anlaşmaya dahil olmaz veya finansal taahhüt sağlayamaz, yada sözleşme imzalayamaz.

Bu konuda daha fazla sorunuz var ise lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.