Estonya’daki startup topluluğu son derece sıkı bağlarla birbirine bağlıdır. Bu yüzden bir aile gibidir. Dolayısıyla hâlihazırda işini yürüten veya yeni kurulan çok sayıda yatırımcı ve danışman ağını, iş ve yatırım hızlandırıcıları bir araya getirir. Biz de tüm aile üyelerimizi doğru yatırımcılar ve hizmet sağlayıcılar ile bir araya getirmeye çalışıyoruz. Ailemizin bir parçası olduğunuzda başarı yolunda sürekli sizin yanınızda bulunuyoruz.

Estonya, aynı zamanda, yeni fikirleri test etmek ve fikirlerinizi geliştirmek için harika bir yerdir. Konu yeni teknolojik çözümlerin veya yeniliklerin test edilmesi olduğunda küçük nüfus son derece kullanışlıdır. Nüfusun küçüklüğü sayesinde kısa sürede geri dönüş alırsınız.

Girişimci düşünce yapısını Estonya’nın her yerinde bulabilirsiniz. Estonya’nın startup ekosistemi çok sayıda workshoplar, konferanslar ve organizasyonlar ve buralarda bulunan, dünyayı değiştirmek isteyen güçlü insanlar ile doludur. Buradaki insanlar yeni şeylerden korkmayan yenilikçi kişilerdir. Sonuçlara bakıldığında girişiminizin sadece güzel bir fikir ile sınırlı kalmadığı, edinimlerinize de yansıdığı görülebilmektedir.

Bir diğer konu ise, internet erişiminin Estonya’da temel insan haklarından biri olarak kabul edilmesidir. Burada neredeyse her şeyi internet üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz: şirket kurmak, vergi beyanı yapmak ve banka işlemlerinizi gerçekleştirmek gibi.

Şirketinizi neden Estonya’da kurmanız gerektiğini gösteren sebeplerden bazıları şunlardır:

  • Estonya, Avrupa içerisinde en çok startup üreten ülkedir.
  • Estonya, ülke çapındaki ücretsiz wi-fi bağlantıları ile, e-devlet sistemindeki gelişmişliği ile ve teknoloji ile alakalı tüm diğer yatırımları ile bilinir.
  • Kâğıtlarla ve belgelerle uğraşmadan neredeyse her şeyi internet üzerinden halledebilirsiniz. Hatta internet üzerinden e-vatandaş bile olabilirsiniz.
  • Estonya’nın ekonomik özgürlüğü dünyanın en iyisi ve Merkezi Doğu Avrupa bölgesinin en yükseğidir.
  • Estonya, dünyadaki en liberal vergi sistemlerinden birine sahiptir. Yalnızca kurumsal gelir vergisi kar payları üzerinden ödenir.
  • Estonya’daki sağlıklı ve gelişmiş startup topluluğu sayesinde bilim parkları, iş merkezleri, yenilik merkezleri ve yatırımcı ağları bir araya gelir. Konferanslar, seminerler, ofis partileri ve benzeri diğer organizasyonlar ile bu bir araya gelişler düzenli bir hale getirilebilir.
  • Estonya, birçok yatırım hızlandırma programına ev sahipliği yapmaktadır.
  • Estonya hükümeti, potansiyel startup girişimcilerine destek sağlamaktadır. Bu yatırımcılar Kredex ve Enterprise Estonia gibi resmi kuruluşlardan bilgi ve destek alabilirler.

Başka bir ülkeye taşınmak zorlu bir süreç olabilir. Yaşanacak yeri belirlemek, gerekli belgeleri düzenlemek, gidilecek yerleri bilmek ve ülkeye alışmak araştırma gereken işlerdir. Yine de tüm bunlar için süreç boyunca yanınızda olup size destek sağlayacağız!