Şirketinizi Neden Estonya’da Kurmalısınız?

Estonya, yatırımcıları kendine çekmek için büyük çaba sarf etmiştir. Örneğin: dünyanın en hızlı şirket kurulumu rekoru Estonya’ya aittir. Liberal vergi sistemi ise dünyada eşsizdir, teknolojik olarak inanılmaz gelişmiş olması ise bir diğer önemli etmendir.

Eşsiz vergi sistemi ile tasarruf sağlayın

Ekonomik olarak tasarruf etmek istiyorsanız Estonya’da şirket kurulumu sizin için son derece iyi bir fikir olabilir. Ülkenin eşsiz vergi sistemi bundaki en büyük etmendir. Estonya’da yeniden yatırımda kullanılan veya şirket içerisinde kalan kardan alınan vergi %0’dır. Ayrıca ülke vatandaşı olmayanlar arasında yapılan kar bölüşmeleri de vergiden muaftır. İşinizin daha hızlı gelişmesi için tüm bu fırsatlardan faydalanmak isteyebilirsiniz.

Yüksek işçi vergileri vergi sisteminin eksi bir yanı olarak görülebilir. Yerel işçileri işe alırken özellikle sosyal vergileri (%33) göz önünde bulundurmalısınız.

Gelişmiş e-devlet sistemi ile iş aktivitelerinizi daha kolay halledebilirsiniz

Estonya’da son derece kalifiye ve eğitimli bir iş gücü vardır. Estonya nüfusunun yaklaşık %90’ı lise ve üzeri eğitim derecesine sahiptir ve %50’si bilişim konusunda uzmanlaşmıştır. Skype ve Transferwise gibi önemli teknolojik girişimlerin Estonya’dan çıkmasından da bunu görebilirsiniz. İş gücünün yarısından fazlası aynı zamanda en az 1 yabancı dil bilmektedir. Dolayısıyla İngilizce ve Rusça başta olmak üzere Estonya’da kolaylıkla yabancı dillerle iletişim kurabilirsiniz.

Bilişim konusunda bu kadar eğitimli bir topluluk olunca gelişmiş bir e-devlet sistemi de kaçınılmaz oluyor. Estonya, dünyanın en iyi ikinci wifi ağına sahiptir ve nüfusun %80’inden fazlası e-hizmetlere ulaşmak için akıllı kimlik kartlarını kullanmaktadırlar. Örneğin: nüfusun %95’i yıllık vergi beyanı için interneti kullanmaktadır.

E-vatandaşlık hizmeti sayesinde Estonya’da e-hizmetler yabancılar tarafından da kullanılabilmektedir. Bir e-vatandaş olarak belgeleri dijital şekilde imzalayabilir, internet üzerinden şirket kurabilir veya vergi beyanında bulunabilirsiniz.

Profesyonel destek alarak Estonya’da şirketinizi kurmak için lütfen bizimle iletişime geçin.