Sadece 1.3 milyonluk nüfusa sahip bir ülke nasıl teknolojik olarak dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline gelebilir? Yolsuzluğa izin vermeme ve online çözümler ile! Teknolojik olarak bu kadar gelişmiş bir ülkenin Skype gibi dev bir ürünü ortaya çıkarmasına şaşırmamalı.

E-vatandaşlık programının yetkili isimlerinden Ott Vatter, program ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.

“Çok sayıda ülkede yaşamış biri olarak kolaylıkla söyleyebilirim ki Estonya’nın diğer ülkelere göre avantajı yoğun kağıt işlerini ortadan kaldırarak devlet işlerinin ışık hızında halledilmesine olanak sağlamasıdır. Estonya’da 20 dakika içerisinde şirket kurmak, 10 dakika içerisinde vergileri ödemek ve sadece 2 dakika içerisinde seçimlerde oy kullanmak mümkündür. Buna ek olarak, yolsuzluğa kesinlikle tolerans gösterilmemesi ve herkese eşit olanakların sunulması da önemli özellikler. 1,000 Euro civarındaki ortalama maaş Avrupa standartlarına göre çok fazla gibi görünmese de bir çok yabancı yatırımcı için son derece çekicidir.”

İlk defa 2014 yılında teklifi sunulan e-vatandaşlık hizmeti, dünyanın her yerindeki insanlara Estonya’da dijital vatandaşlık hakkı sağlıyor. Vatter’ın belirttiğine göre bu projenin asıl amacı Estonya’nın ekonomik kapsamını genişletmek ve dünyanın her yerinden insanlara Estonya’da iş yapma imkanı sunmak.

Bu kapsamda e-vatandaşlık programının 2020 yılına kadar 10 milyon e-vatandaşa ulaşması bekleniyor.

2014 Aralık ayının başlarında program başlatıldı ve önemli bir vizyon için hayata geçirildi: Estonya’da iş sahibi olmanın avantajlarını dünyanın her yerindeki insanlara ulaştırmak.

E-vatandaşlık doğal bir vatandaşlık veya sürekli oturma izni anlamına gelmemektedir. Seçimlerde oy kullanma, Estonya’ya veya AB içerisine girme gibi haklar sağlamaz. Başvurunun reddedilme gibi bir durumu dahi söz konusudur. Ancak, başvurusu kabul edilenleri eşsiz fırsatlar ve avantajlar beklemektedir. E-vatandaşlık başvurusu kabul edilenler dijital bir kimlik kartı edinir (Estonya kimliğine benzer şekildedir) ve bu kimlik ile belgeleri dijital olarak imzalayabilir, imzalı belgelerin doğruluğunu onaylayabilir ve hatta önemli belgeleri şifreleyebilirler.

E-vatandaşlık kartını almak yalnızca 50 EURO gibi bir ücret gerektiriyor. Ancak tabi ki karşılamanız gereken bazı kurallar da yok değil. Başvurmak için en az 18 yaşında olmak gerekiyor ve güvenlik amacı geçmiş taramasından başarı ile geçmek gerekiyor. Bu sürecin sonunda kabul edildiğiniz takdirde Japonya başbakanı Guy Kawasaki gibi isimlerin de yer aldığı e-vatandaşlık dünyasına kabul edilmiş oluyorsunuz!

E-vatandaşlık başvurularının çoğu Rusya, Finlandiya, ABD veya Asya’dan geliyor. Bazıları e-vatandaşlığı merak ettikleri için bu başvuruyu yapsalar da çoğu Estonya gibi teknolojik olarak gelişmiş bir ülkede iş yapmanın avantajlarından faydalanmak için e-vatandaşlığı tercih ediyor.