Muhasebe ve Vergi Uyumluluk Hizmetleri

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve Estonya şirketlerinin uluslararası vergi yapısının içerisindeki yerine göz önünde bulundurarak çok sayıda muhasebe ve vergi uyumluluk hizmeti sağlamaktayız. Bu hizmetlere; muhasebe dokümanlarının kontrolü ve işlenmesi, aylık bilanço ve gelir bildirimleri, maaş hesaplaması, vergi beyanlarının hesaplanması, yıllık raporların hazırlanması gibi hizmetler de dâhildir. Tüm hizmetlerimiz için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Estonya ve Avrupa’daki vergi sistemleri üzerine uzmanlaşmış ekibimiz sayesinde vergi ve muhasebe danışmanlık hizmetimizden faydalanarak tüm bu karışık işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Estonya’daki Muhasebe Gereksinimleri

Estonya’da kayıtlı tüm şirketlerin muhasebe fonksiyonları Muhasebe Kanunu tarafından düzenlenir. Bu kanun, Uluslararası Muhasebe Standartları (IAS) göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Hemen hemen tüm Estonya şirketleri, bütünleşik ve yıllık hesaplarını aşağıdakilerden biri ile uyumlu şekilde hazırlamayı seçebilirler:

  • Uluslararası Finansal Bildirim Standartları (IFRS)
  • Estonya Muhasebe Standartları (GAAP)

Finans yılı genellikle 12 aydır. Her finansal yılın sonunda muhasebe kaydını tutan organizasyon, yıllık hesaplar ve yönetim raporlarından oluşan bir yıllık rapor hazırlamakla mükelleftir. Denetimci raporu ve şirket ortaklarına yapılan pay bölüşümü de yıllık rapora eklenmelidir. Denetimin zorunlu olmadığı durumlarda denetimci raporu eklenmese de olur.

Peki “denetime” veya “gözden geçirmeye” ihtiyacınız var mı?

Yıllık hesapların denetimi, finansal yıl içerisinde aşağıdakilerden en az 2 tanesinin aşıldığı durumlarda gereklidir:

 

Denetim                    Gözden Geçirme

Satış Geliri:  4,000,000 EUR      –            1,600,000 EUR

Bilanço tarihi itibariyle toplam varlıklar: 2,000,000 EUR      –              800,000 EUR

Ortalama işçi sayısı: 60 kişi    –     24 kişi

 

Yıllık hesapların denetimi aynı zamanda aşağıdakilerden en az 1 tanesinin aşıldığı durumlarda gereklidir:

 

Denetim                    Gözden Geçirme

Satış Geliri:  12,000,000 EUR      –          4,800,000 EUR

Bilanço tarihi itibariyle toplam varlıklar: 6,000,000 EUR      –              2,400,000 EUR

Ortalama işçi sayısı: 180 kişi    –   72 kişi

 

ÖNEMLİ NOT: Yukarıdaki koşullar “Özel Limitet Şirketler” (Osaühing) için geçerlidir.  Kamuya Açıl Limitet Şirketler’in tamamı (Aktsiaselts) denetime tabidir.