Başta hava ve farklı bir kültür olması sebebiyle insanlar Estonya’ya çok sıcak bakmasalar da yaşamaya başladıkça birbirinden farklı sebeplerle Estonya’ya aşık oluyorlar. Bu sebepler arasında şunları gösterebiliriz:

  1. Küçük Ama Geçmişine Saygılı Bir Ülke

Estonya 1 milyondan biraz fazla bir nüfusa sahip olsa da milli kimliğine çok fazla saygı gösteren bir ülke. Kutlamalarda ve milli marş sözlerine baktığınızda bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu tutku tabi ki hayatın birçok alanına da yansıyor diyebiliriz.

  1. Estonyalılara Dair Kafanızdaki Klişeler Yıkılacak

Estonya’ya gelmeden önce insanların aklında çoğunlukla bir takım klişeler olur. Örneğin; Estonyalıların çok soğuk ve sürekli stresli insanlar olmaları gibi. Ancak bu durumun böyle olmadığını Estonya’ya girdiğinizde görebiliyorsunuz. Güneşin az olması sebebiyle daha sakin bir hayat süren Estonyalılar enerjilerini işlerine ve günlük yaşamlarına gayet güzel saklıyorlar. Güzel eğlence hayatları sayesinde ise günlük streslerden kolaylıkla kurtulabiliyorlar.

  1. Estonya’nın Harika Manzaraları

Estonya’da manzara dendiğinde aklınıza sadece binalar gelmemeli! Doğanın harika renklerini bir arada görebileceğiniz bir yer. Estonyalılar doğaya çoğu milletten daha fazla bağlıdırlar. Viljandi, Parnu ve Tartu gibi köy ve kasabaların eşsiz doğa manzaraları ise anlatılmaz yaşanır!

  1. Harika Toplu Taşıma Sistemi

Öncelikle, Tallinn’de şehirde kayıtlı şekilde yaşayanlara ulaşımın ücretsiz olduğunu belirtelim. İkinci olarak ise gün içerisinde çok sayıda otobüs ve tramvay bulabilirsiniz. Şehir merkezine ulaşmak için genellikle 10 dakikadan fazla beklemek zorunda kalmazsınız. Üstelik daha az araba sayesinde daha temiz bir hava ile birlikte!

  1. Estonya’nın Stratejik Konumu

Estonya coğrafi olarak son derece stratejik bir konumdadır. Finlandiya’nın başkenti Helsinki yalnızca 88 kilometre uzaklıktadır. Aynı zamanda Oslo, Stockholm, Riga, Vilnius ve St. Petersburg ile de son derece iyi bağlantılar bulunmaktadır.

  1. Estonya’lılara Milli Yiyeceklerini Sorun

Estonyalılara milli yiyeceklerini sorduğunuzda genelde patates cevabı duyarsınız! Evet yanlış duymadınız. Patates ile harikalar yaratabilirler. Ancak tabi ki “Cheesecake kohuke” gibi harika atıştırmalıkları da denemeden geçmeyin.

  1. Çocuklar Harika Yetiştirilmektedirler

Bilinçli ebeveynler sayesinde küçük çocukları günlük hayatın içerisinde sorunların ustalıkla üstesinden gelirken görebilirsiniz. Gelişmiş teknoloji ve eğitim sayesinde Estonya’da çocuklar hızlı olgunlaşmaktalar!

  1. Estonya ve Müzik

Eğer müziği seviyorsanız, Estonya tam size göre bir yer. Elektronik müzikten disko müziğine, pop müzikten rock müziğe, rap müzikten salsaya kadar her türlü müziği şehirde dolaşırken ve onlarca müzik festivallerinde duyabilirsiniz.