Avrupa Birliği sınırlarına göç etmek için çok sayıda sebep vardır. Harika yaşam koşulları, gelişmiş iş ortamı, iyi üniversiteler veya ilginç bir kültür gibi. Eğer ekonomik olarak istikrarlı ve gereksiz harcamalardan kaçınarak tasarruf sağlayabileceğiniz bir ülke arıyorsanız Estonya sizin için doğru yer olabilir.

Hangi durumlarda Estonya’ya göç edebilirsiniz?

Aşağıdaki sebeplerle Estonya’ya göç edebilirsiniz:

  • İş kurma
  • Çalışma
  • Eğitim
  • Bilimsel araştırma
  • Estonya’da yaşayan bir aile üyesinin yanına gitme

Estonya’da kalifiye elemanlara son derece önem verilmektedir. Bu sebeple yetkinliğinizin olduğu alanda çalışmanız durumunda başka ülkelere göre iki kat maaş alma şansınız olabilir.

Estonya’da oturma izni

Estonya’da geçici oturma izni genel olarak 5 yıla kadar verilmektedir. Geçici oturma iznine Estonya konsolosluklarından, elçiliklerden veya Vatandaşlık ve Göçmenlik Birimi’nden başvurulabilir.

Eğer 5 yıllık geçici oturma izni sürenizi doldurduysanız ve devam etmek istiyorsanız kalıcı oturma izni için başvurabilirsiniz. Kalıcı oturma izni ile iş, eğitim veya seyahat konusunda daha fazla özgürlüğe sahip olursunuz. Hatırlatmak lazım ki kalıcı oturma iznine, geçici oturma izniniz bitmeden en az 2 ay önce başvurmalısınız.

Eğer Estonya’ya göç konusunda sorularınız var ise lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.