“Alışılmışın dışındaki tüm fikirlerinize değer verilen bir toplumda yaşadığınızı hayal edin. Yeniliklere ve gelişimlere açık, eğitimli insanlar ile birlikte temiz, güvenli ve teknoloji öncüsü bir ülkede yaşadığınızı hayal edin.”

Estonya, Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biridir. Kabaca Hollanda kadar bir yüzölçümüne sahip olan ülkede yalnızca 1.3 milyon insan yaşamaktadır. Estonya’da, nefes almak için bir ormana veya güzel bir göle ihtiyaç duyduğunuzda oraya varmak araba ile 30 dakikadan daha fazla sürmeyecektir.

Çevre son derece temiz, ortam son derece rahat ve güvenlidir. Dünya Sağlık Kuruluşuna göre, dünya üzerindeki en kaliteli temiz hava ortalaması Estonya’dadır.

Küçük boyutlarına rağmen Estonya’nın galerini, tiyatrolarını, festivallerini, pazarlarını, fuarlarını ve plajlarını gezmeye bir ömür yetmez.

Estonya’da Yaşamak: Kolay, Makul ve Eğlenceli

Estonya’da günlük işlerin çoğu elektronik olarak halledilebilmektedir. Online bankacılıktan e-eğitime ve dijital reçete sistemine kadar tüm dijital kamu hizmetleri sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

Temiz çevrenin getirilerinden en önemlisi doğal ve organik yiyeceklerdir. Estonya’da ne yediğinizi bilirsiniz.

Estonya’da bir ev veya mağaza kiralamak veya satın almak istiyorsanız banka soymanıza gerek yok! Hem modern hem de tarihi yapıların fiyatları son derece makuldür. Ayrıca, etrafında bir park veya orman olan ferah yerler bulmak da son derece kolaydır.

Estonyalılar sıkı çalışır ve aynı zamanda eğlenmeyi de bilirler. Dünyanın bu bölgesinde kurumsal çalışma etiği son derece yüksektir ancak insanlar nasıl rahatlayacaklarını da bilirler. Bunun kanıtı olarak sürekli açılan sezonluk eğlence mekânlarını gösterebiliriz.

e-Estonya

Estonya için tam anlamıyla dijital bir ülke denilebilir. Özellikle son 20 yıl içerisinde Estonya dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerinden biri haline geldi.

Dünya’daki en hızlı geniş bant hızları ülkenin her yerinde kullanılabilir. Daha da önemlisi, kablosuz internet de aynı şekilde gelişmiş ve yaygındır.

Estonya’da internet insani bir hak olarak görülmektedir. Dijital kamu hizmetleri artık neredeyse tüm günlük işlere dâhil olduğundan ülkeye kısaca “e-Estonya” da deniyor diyebiliriz.