Estonya’nın Postacı Robotu “Starship”

Starship isimli startup şirket geçtiğimiz süre içerisinde ürünleri evlere ileten robot planları ile bir hayli gündemde kalmıştı. Bu konudaki deneyler Estonya’da yaklaşık 6 aydır sürüyor ve gelecekte posta işlerini tamamen ele geçirecek gibi görünüyor.

Starship; Kazaa ve Skype firmalarının kurucularından bazıları tarafından kuruldu. Kurucular, yeni buluşlarının ileride paket iletme işini devralacağından emin görünüyor.

Segway Sayesinde Daha Kolay Ulaşım

Robot Starship 9 kiloya kadar ürün taşıyabiliyor ve saatte 6.5 km hız ile paketlerinizi güvenle taşıyor. Çoğu zaman bu tür otomatik çalışan araçlar için yönetmelikler ile ilgilenmek gerekiyor ancak Starship kaldırımlarda dahi gidebildiği için bu bir problem olmaktan çıkıyor. Segway sayesinde ABD ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde 150 milyondan fazla insana ulaşması hedefleniyor.

Kargo Maliyetini Azaltmak

Bu robot hakkındaki ilginç konulardan biri de içerisinde kullanılan parçaların kolaylıkla bulunabilecek parçalar olması. Şirketin bunu yapmasındaki başlıca sebep masrafları azaltarak kargo masrafını da en düşük seviyede tutmaya çalışmak. Öyle ki şirket yetkilileri kargo ücretinin 1 dolara kadar inebileceğini öne sürüyor.

Estonya, teknolojik olarak gelişmiş alt yapısı ile bu tür girişimlere her zaman uygun ve açık bir ülkedir. Girişimcilere sağladığı kolaylıklar, teknolojiye verilen önem ile birleşince geleceğin ürünlerinin Estonya’dan çıkmasını beklemek hiç de hayal olmaz. Sizler de Estonya’da girişim yapmak veya bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.