15 Ekim 2015 tarihinde, Estonya, Uluslararası Vergi Rekabet İndeksine göre Ekonomik İşbirliği ve Gelişim Organizasyonu’nun 34 üyesi içerisinde en rekabetçi vergi sistemine sahip ülke olarak seçildi.

Estonya’nın ABD büyükelçisi gecenin özel konuğuydu ve bir takım açıklamalarda bulundu:

“Estonya’nın ikinci kez üst üste bu listede 1 numaraya yerleşmesi beni gerçekten gururlandırdı. Bilindiği üzere Uluslararası Vergi Rekabet İndeksi, hangi ülkelerin yatırım ve iş kurmak için en iyi vergi sistemine sahip olduğunu değerlendirir. Bu listenin hazırlanmasında 5 kategoride 40’tan fazla etmen etkili olur. Bu kategoriler: Kurumsal Vergiler, Tüketim Vergileri, Mülkiyet Vergileri, Bireysel Vergiler ve Uluslararası Vergi Kurallarıdır diyebiliriz.

Sabit %20 vergi oranı, yeniden yatırımda kullanılan kardan alınan %0 vergi oranı ve mülkiyet vergisinin yalnızca topraktan (üzerindeki binalar değil) alındığı Estonya tüm bu özellikleri ile en rekabetçi sisteme sahip diyebiliriz.

Bu gelişimin ne ifade ettiğini görmek için geçmişe de bir göz atmamız lazım. Estonya 1991’de bağımsızlığını kazandıktan sonra yeni bir vergi sistemine ihtiyaç duydu. Yeni sistemin ekonomik gelişimi desteklemesi gerektiği aşikârdı.

Estonya’nın vergi sistemindeki köşe taşlarından biri 1992’de sabit vergi oranı olarak %26 oranının belirlenmesi oldu. Bu oran daha sonra %20’ye indirildi. Yeniden yatırımda kullanılan kurumsal kardan vergi alınmaması ise bir diğer önemli adım oldu. Bugün, %20’lik sabit vergi oranı ile Estonya dünyanın en basit vergi sistemlerinden birine sahip diyebiliriz.”