1991 senesinde Estonya, Sovyetler Birliği’nden ayrılmış ve bağımsızlığını ilan etmişti. Ancak asıl savaş şimdi başlıyordu. 1,4 milyonluk nüfusun yarısından azının bir telefon hattı vardı. Genç liderlerin özgür ve demokratik bir ülke olma konusundaki arzuları sayesinde Estonya artık teknoloji konusunda bir dünya devi. Her yerde herkese ücretsiz sunulan Wi-Fi hizmeti artık temel insan haklarından biri olarak görülüyor.

Merhaba! Benim adım “Teknoloji”

Teknoloji Estonya’nın kimliği haline dönüştü. Yalnızca internet olarak değil, Estonya’da kamusal hizmetlerin çoğu da dijital olarak halledilmektedir. Bağımsızlığını kazandıktan sadece 6 yıl sonra Estonya’daki okulların %97’sinde internet erişimi vardı. 2011’e geldiğimizde vergi beyanlarının %94’ü internet üzerinden yapılmaktaydı. Reçeteler online olarak yazılıyordu, belgeler online olarak imzalanabiliyordu ve bunlar gibi onlarca şey vardı. Otobüse bindiğinizde bile akıllı telefonunuza birkaç tık ile ödemenizi yapabiliyorsunuz. Artık nüfusun çok büyük çoğunluğu işlerini online olarak halletmektedir. Eğer sizden izinsiz olarak sizin adınıza online işlemler yapılmaya kalkılırsa bu kişiler mimlenir ve yaptırıma maruz kalırlar.

“Entrepreneur Estonia”

Estonyalılar; Skype, Hotmail ve Kazaa gibi önemli programların kodlarını yazdılar ve gelecek yazılımların önünü açtılar. 2000 senesinde Estonya hükümeti ülke çapındaki girişimcileri desteklemek için “Entrepreneur Estonia” programını başlattı. Bu programın görevi şirketlerin büyümelerini istikrarlı hale getirerek toplum refahını arttırmaktı. Ülke çapındaki çabalara destek vermek için EAS’ın Amerika, Avrupa ve Asya’nın büyük bölümlerinde temsilcileri vardır.

Teach Estonia

Estonya vatandaşları için önemli bir gelecek hazırlamaya da çalışıyor. 2 yıldan daha kısa bir sürede başbakan Mart Laar Estonya’ya sabit gelir vergisi sistemini, özgür ticareti, etkili bir para birimini ve özelleştirmeyi getirdi. Estonya teknolojiye verdiği önem ile kağıtsız bir toplum inşa etti. Tabi ki bu yükselişte eğitimin rolü çok büyüktü. 2012 senesinde ProgeTiiger isimli bir program geliştirdiler. Bu program ile 5 yaşındaki çocuklara basit kodlamayı öğretmek mümkün hale geldi. Dolayısıyla Estonya gelecekteki girişimcilere önceden yatırım yapmaya başladı. Kimse bu Baltık ülkesinden nasıl girişimler çıkacağını bilmiyor ancak devrim niteliğinde bir şey olacağı kesin!