Rekor Seviyede Yatırım

Estonya’da 2015’ten önce hiçbir zaman bu kadar çok sayıda startup yatırımı yapılmamıştı. 2015’te start-up yatırımlarının toplam değeri tam 94 milyon Euro idi! Bu 94 milyonun içerisinde şu yatırımlar bulunuyor: TransferWise (49 milyon), Skeleton  Technologies (9.8 milyon), Pipedrie (7.8 milyon), Lingvist (7.4 milyon), Bondora (4.8 milyon) ve ZeroTurnaround (4.5 milyon)

Zirve TransferWise’ın!

TransferWise’a yapılan 49 milyon euroluk yatırımın ardında Amerikan risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz var. Bu rakam şu ana kadar Estonya içerisine yapılmış en büyük yatırım miktarı. NewYork ve Tampa’da açılan yeni ofisler ile TransferWise’daki çalışan sayısı 200’den 450’ye yükseldi.

TransferWise’ın ortak kurucularından olan Taavet Hindrikus’a göre anahtar nokta ABD ve Avustralya’ya açılarak globalleşmek oldu.

Yeni Fikirler

2015’te aynı zamanda onlarca yeni startup vardı. İlginç girişimlere örnek olarak, ürün iletimi sektöründe robot kullanımını devrim haline getirmeyi planlayan Starship Technologies verilebilir. Bluetooth bağlantısı olan yüzük projesi ile Ozon bu ilginç fikirlere bir diğer örnek.

Başarılı Çıkışlar

Her girişin tabi ki bir de çıkışı vardır. 2014’ün en önemli haberi GrabCAD’ın kurucusu tarafından satılması olmuştu. 2015’te ise “sanal deneme kabini” projesi ile Japon devi Rakuten’e açıklanmayan bir ücretle satılan “Fits.me” gündem oldu.