1. Ekonomik İstikrar ve Kamusal Borç Düzeyi

Ülkedeki istikrar sayesinde işinizi sorunsuz şekilde yürütebilir, belirsizliğin az olması sayesinde daha fazla yatırım planı yapabilirsiniz. Kamusal borç düzeyi Lüksemburg ve Bulgaristan ile birlikte Avrupa’daki en düşük borç seviyesindedir sahiptir.

  1. AB Üyeliği ve Euro

AB üyesi olması ve tek bir para birimi kullanıyor olması Estonya’nın ekonomik istikrarına çok şey katmaktadır. Daha az risk ile daha fazla kar elde etme fırsatı Euro bölgesinde daha yüksektir. Ayrıca Euro’nun kullanılıyor olması ticaret açısından da son derece önemlidir. Batı Avrupa ülkelerinin hepsi ve ek olarak Finlandiya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Slovakya gibi ülkeler komple Euro’yu benimsemişlerdir. Bu sayede ticaret çok daha kolay olmaktadır.

  1. Ülkedeki Çalışan Masrafları

Eğer yerel çalışanları işe almak istiyorsanız şirket kurarken çalışan masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Batı ülkelerinde çalışan masrafları çok yüksektir. Örnek vermek gerekirse 2015 senesinde Estonya’da çalışan masrafları Lüksemburg’dan 3,5 kat, Birleşik Krallık’tan ise 2,5 kat daha azdı.

  1. Kolay İdare ve İnternetin Yaygınlığı

Diğer Avrupa ülkelerinde şirket kurmaya kalktığınızda bu süreç haftalarca sürebiliyorken, Estonya 18 dakika ile dünyanın en hızlı şirket kurma rekoruna sahiptir. Eğer sürekli olarak Estonya içerisinde bulunmak istemiyorsanız hiç sorun değil! Ülkedeki gelişmiş internet hizmetleri ve e-hizmetler sayesinde işinizi online olarak kurup kolayca internet üzerinden de yönetebilirsiniz. Estonya, Avrupa’daki en iyi Kamusal WIFI hizmetine sahiptir. Ayrıca Estonya, dünyada e-vatandaşlık hizmeti sunan tek ülkedir.

Estonya’da iş kurmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.