Başka bir ülkenin vatandaşı olmak bir Dropbox hesabı açmak kadar kolay olabilir mi?

Estonya için konuşuyorsak evet! Dijital vatandaşlık, Estonya vatandaşı olmayanlara e-vatandaşlık sağlayan bir sistem.

Estonya için teknoloji büyük milletlerle yarışa girmek için bir araçtan ziyade milli bir markadır. Diğer ülkeler bir sonraki Silikon Vadisi’ni inşa etmeye çalışmak ile meşgul iken Estonya kendini dev bir dijital hizmete dönüştürmenin eşiğinde.

Bu yeni e-vatandaşlık sistemi yalnızca ekonomik açıdan göçmenliği kolaylaştırmakla kalmayıp vatandaşlık kavramını da hep beraber yeniden gözden geçirmemizi sağlayacaktır. Yeni sistem ile vatandaşlık artık bir sosyal medya hesabı oluşturmak kadar kolay.

Şu ana kadar binlerce kişiye e-vatandaşlık kitleri dağıtıldı ve bu şahıslar Estonya’da şirketlerini kurup işletmeye başladılar bile. E-vatandaşlık sistemi özellikle AB sınırları içerisinde iş yapmak isteyenler için son derece çekici bir fırsat. Toplam nüfusu 1.3 milyon olan bu ülkenin 2025 sonuna kadar 10 milyon e-vatandaşa sahip olması bekleniyor.

Dijital Vize

Düzenlenen bir yarışma ile Estonya’nın gelecekteki e-hizmet konseptlerine karar verildi. 26 ülkeden 80 katılımcının bulunduğu yarışmada dijital olarak oy verme de dahil olacak şekilde 10 yeni prototip geliştirildi.

Kazanan konsept InstaVisa ile bir web sitesine giriş yapar gibi vizenizi kullanmak mümkün hale geliyor. Bu sisteme Google, Facebook veya Twitter bilgileriniz ile girebiliyorsunuz. InstaVisa aynı zamanda ülkeye fiziksel olarak giriş yapmak için gereken vize için Estonya’nın dijital kimlik kartını kullanıyor.