2016’da Türkiye’nin talep ettiği bazı lisansları almayı reddeden Elon Musk’un kurucusu olduğu PayPal bu tarihte faaliyetlerini bitirerek Türkiye pazarından çekildi. Dünya’nın en gelişmiş ödeme sistemlerinin başında gelen PayPal’ın Türkiye pazarından çekilmesiyle şirketler de yurtdışından PayPal hesabı almak için arayışlara girdi.

Diğer taraftan dünyanın ilk e-vatandaşlık veren ülkesi Estonya sağladığı dijital hizmetlerle dikkat çekiyor. E-Vatandaşlık, online şirket kurulumu derken PayPal hesabı açmak için de gözde ülkelerden olan Estonya’da bu işlemi yapmak ise bazı kurallara tabi. Bunları incelemekte fayda var.

E-Residency, yani e-oturum kartına başvurmak bu yoldaki ilk adım. Dijital ID kartı alındıktan sonra Estonya’da şirket kurmaya ve banka hesabı açmaya yeterli hale geliniyor.

Atılacak ikinci adım ise Estonya’da bir şirket kurmak. Bunu yapabilmek için Estonya’da olmaya gerek yok. Alınan dijital ID kart ile şirketi kurmak mümkün.

Şirketten kurulumundan sonra, atılacak üçüncü adım ise banka hesabı açmak. Bunun için farklı yollar olmasına rağmen en sağlıklı hamle bütün hizmetleri tek bir şirketten almak. EstonyadaSirket.com tüm bu hizmetleri alabileceğiniz yegane sitelerden birisi. Bizimle birlikte banka hesabınızı da online alabilirsiniz.

Geriye kalan son aşama ise PayPal hesabınızı açmak oluyor.