Estonya’daki şirketler, yıllık vergilendirilebilir ciroları 16,000 EURO’yu aştığı takdirde Gümrük ve Vergi Birimine KDV mükellefi olarak kayıt olmalıdır (2018 Ocak itibariyle bu rakam 40,000 EURO olacaktır). Başvurunun alınışından itibaren 3 iş günü içerisinde, vergi yetkilileri kayıt zorunluluğunun ortaya çıktığı tarih itibariyle şirketi vergilendirilebilir birim olarak kayıt edeceklerdir. Eğer 2-3 ay boyunca Estonya KDV numarası ile bağlantılı bir işlem görünmezse vergi yetkilileri KDV Kimlik Numarasının aktifliğini araştıracaklardır.

 

Gönüllü KDV Kaydı

Eğer yıllık ciro 16,000 EURO’nun (1 Ocak 2018 itibariyle bu rakam 40,000 EURO) altında ise KDV kaydı zorunlu değildir. Ancak, şirketler dilerlerse gönüllü KDV kaydı başvurusu yapabilirler. Bunun için Estonya’da bir iş yapıldığının veya yapılmak üzere olunduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Bunu yapabilmek için, şirketinizin Estonya’dan bir şeyler satın aldığını, Estonya içerisinde bir şeyler sattığını veya Estonya’da vergilendirilen istihdam sağladığını kanıtlamanız gerekecektir.

 

KDV Oranları ve KDV ile İlgili Zorunluluklar

Genel KDV oranı %20’dir. Düşürülmüş oran ise %9, bazı durumlarda ise %0’dır. Vergi dönemi 1 takvim ayıdır ve bir KDV mükellefi olarak KDV miktarını hesaplayıp vergi ayını takip eden ayın en geç 20. Gününe kadar ödemek sizin sorumluluğunuzdadır.

KDV mükellefi olarak satış fiyatlarınıza KDV miktarını eklemek ve KDV ile ilgili muhasebe kayıtlarını tutmak da yine sizin sorumluluğunuzdadır.

 

KDV Kaydı Hizmetimiz

KDV kaydı konusundaki tecrübemiz ile en doğru şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayacağımızdan emin olabilirsiniz.

KDV Kaydı hizmetimize, KDV başvuru formunun incelenmesi ve tamamlanmasının yanı sıra süreç boyunca destek de dahildir.

Lütfen unutmayın, Vergi ve Gümrük Birimi başvuruları reddetme yetkisine sahiptir.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.