Bu küçük Baltık Denizi ülkesi nasıl oldu da son yıllarda bu kadar çok ilgi çekti? Bu sorunun tek kelimelik bir cevabı var: Kolaylık.

1991’deki bağımsızlığından bu yana Estonya’daki iş ekseni doğudan batıya doğru kaydı. Avrupa Birliğine katılmadan önce Estonya’nın yönetmelikleri ve iş prosedürleri Batı Avrupa’ya göre uyarlandı. İşletmeler Batı usulü muhasebe sistemlerine geçtiler, Batı’dan kalite sertifikaları aldılar ve en önemlisi Batı ile iş sözleşmeleri yaptılar. Milenyum ile birlikte ülke daha da ilerledi.

Estonya’da İş Yapmak Nasıl Kolay Hale Getirildi?

  • Estonya’da hemen hemen herkes İngilizce veya diğer popüler dilleri konuşabilmektedir.
  • Hem devlet hem iş açısından ekonomiye karşı liberal yaklaşım benimsendi. Estonya’da şirket kurmak ve kapatmak son derece ucuz ve basittir.
  • Kağıtlardan uzak bir toplum. Belge işleri gerektiren hemen hemen her şey Estonya’da online olarak yapılabilmekte. Şirket kurmak, vergileri ödemek ve banka hesabı açmak gibi işlemler bile.
  • Akıllı iş kültürü: Estonya’da işçi tutmak daha çok işçi ve işveren arasında bir açık Pazar anlaşması gibidir. Ticaret birlikleri yalnızca asgari maaş konusunda devreye girerler.
  • Avrupa Birliği’ne erişim: Avrupa Birliği içerisinde özgürce dolaşma şansı sayesinde Estonya, Avrupa ile iş yapmak için önemli bir kapı haline geldi.

Tüm bu avantajlardan faydalanmaya karar verdiyseniz ve bir sonraki adımı merak ediyorsanız bu konuda size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Estonya’da şirketinizi kurmak için gerekenler ve süreç hakkında bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.