İlk bakışta ülkenin %60’ı ormanlarla kaplı olsa da Estonya, e-hizmetler ve e-devlet konularında bir dünya liderine dönüşmüş konumda. İşte Amerika’da veya İngiltere’de dahi internet üzerinden yapamayıp da Estonya’da internet üzerinden yapabileceğiniz şeyler:

  1. Doğum Kaydı: Estonya’da yeni doğmuş çocuğunuzun kaydını, herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden yapabilirsiniz. Gerekli ödemeleri dahi internet üzerinden yaparak zaman kazanabilirsiniz.
  2. Dijital Kimlik Kart Kullanımı: E-kimlik olarak da bilinen bu sistem ülkenin teknoloji alanındaki köşetaşlarından biridir. Bu kartlar sayesinde online hizmetler çok daha kolay ve güvenlikle kullanılabilmektedir. Tek gereken bir kart okuyucu. Bu kart okuyucular aracılığı ile dijital kimlik kartınızı kullanabilir ve güvenle online hizmetlerden faydalanabilirsiniz.
  3. Dijital İmza: Dünyanın çoğu yerinde hala eski mürekkep imzaların zahmetleri konuşulurken Estonyalılar dijital imzanın kolaylıklarını çoktan test etmeye başladılar bile.
  4. Zahmetsiz Sağlık Sistemi: Estonya’da eşsiz bir e-sağlık sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde bir hastanın bilgileri bir kurumdan diğerine zahmetsizce, saniyeler içerisinde gönderilebilmektedir. Estonya’da tüm reçetelerin %95’inin de online olarak yazılıyor olması hiç şaşırtıcı değil.
  5. Hızlı İnternetin Tadını Çıkarın: Estonya, dünyada kamuya açık kablosuz internet kullanımını halka ilk sunan ülkelerden biridir. 2001 senesinden bu yana Estonya’da kafelerden restoranlara, okullardan parklara kadar hemen hemen her yerde ücretsiz Wi-Fi kullanımından faydalanabiliyorsunuz.