Estonya’yı start-up’lar için ideal hale getiren en önemli 6 maddeyi sizler için derledik:

  1. Start-Up Topluluğu

Estonya, start-up’lar için eşsiz bir kaynak oluşuyla bilinmektedir. Estonya’daki girişimciler yenilikçidirler ve yeni şeyleri denemekten korkmazlar. Teknoloji konusunda birçok önemli girişimin Estonya’dan çıkmış olması bunu kanıtlar niteliktedir. Bu girişimlerden bazıları: Skype, Transferwise, Pipedrive, Cloutex, Click & Grow, Grabcad, Erply, Fortumo, Lingvist ve bunlar gibi daha birçok girişimcilik örneği.

  1. Gelişmiş Ekonomik Atmosfer

Estonya, Avrupa içerisindeki en şeffaf ve yolsuzluğun en az olduğu ülkelerden biridir. 2013 Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele İndeksi içerisinde 177 ülke arasından 28. sıraya kadar yükselmiştir. Estonya’daki ekonomik özgürlük aynı zamanda Avrupa içerisindeki ekonomiler arasında en iyilerden biri olarak bilinmektedir.

  1. Dijital Ülke: e-Estonia

Oturduğunuz koltuktan oy kullanabilir, belgelerinizi dijital olarak imzalayabilir ve vergi ödemelerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Estonya’da hemen hemen her şeyi internet üzerinden tek bir portal aracılığıyla yapabileceğiniz bir sistem mevcut. Bu portala “X-road” adı verilmiştir. Teknoloji alanında durmaksızın çalışan ülke yetkilileri bu sistemi daha da ileri götürmeyi hedeflemektedirler.

  1. Teknoloji Yanlısı Hükümetler

Mevcut hükümet de dahil olmak üzere, Estonya’da hükümetler her zaman teknolojik olarak daha da ileri gitmenin yöntemlerini aramaktadır. Sadece 25 yıl önce bağımsızlığını kazanmış bir ülkenin bugün dünyanın teknoloji liderlerinden biri oluşu da bunu desteklemektedir.

  1. Doğru Eğitim

Estonya’da çocuklar neredeyse anasınıfından itibaren teknoloji ile iç içe büyümektedirler. Çocuklara programlamanın incelikleri öğretilerek fikirlerini pratiğe dökmeleri sağlanmaktadır. Skype gibi önemli teknolojilerin böyle bir sistemden çıkmış olması bu yüzden şaşırtıcı değil.