Avrupa’daki en rekabetçi vergi sistemine hangi ülke sahiptir? Batı, Doğu ve Kuzey Avrupa’nın ortasında yer alan ülke hangisidir? Hangi ülke “sanal vatandaşlık” gibi bir hizmet sunmaktadır?  Doğru bildiniz. Tüm bu özellikler Estonya’ya ait.

Daha Yüksek Net Gelir

Estonya’da şirket kurmak hızlı ve ucuz bir süreçtir. Estonya hükümeti girişimcilere her zaman kolaylık sağlamaktadır. Bu sebeple kâğıt işleri gerektiren uzun süreçler her geçen gün azalmaktadır. Bir “özel limitet şirket” (PLC – Estonya’daki en yaygın şirket türüdür) 1 saatten daha kısa bir sürede internet üzerinden kurulabilmektedir! Eğer Estonya’da bir adresiniz yok ise “sanal ofis” hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Estonya’da Vergi Avantajları

Aşağıda sayılanlar Estonya’yı eşsiz bir vergi sistemine dönüştürmektedir:

  • Kurumsal gelir vergisi %20’dir ve bu sadece paylaştırılan para için geçerlidir. Yeniden yatırım yapılan şirket içerisindeki paradan alınan vergi %0’dır!
  • Kişisel gelir vergisi %20’dir ve bu kar dağıtımı gelirine uygulanmaz. Bunun anlamı çifte vergilendirmeye maruz kalmayacağınızdır!
  • Mülk vergisi yalnızca topraktan alınır (üzerindeki binalardan değil).
  • Estonya’da bölgesel vergi sistemi vardır. Bunun anlamı ise yurtdışında elde edilen gelir için Estonya’da vergi ödemezsiniz.

Dilediğiniz Yerde Çalışın

Gelişmiş e-hizmetler ve e-vatandaşlığa başvuru olanakları sayesinde ülkeye girmenize dahi gerek kalmadan Estonya’da şirketinizi kurabilirsiniz. Ödemelerinizi internet bankacılığı ile yapın, raporlarınızı ve ödemelerinizi internet ortamında sunun, şirket ortaklarınız için Skype kullanın; özetle Estonya’ya girmeden işinizi dilediğiniz yerden yönetin. Estonya’da bu şekilde şirket kurulumu ve yönetimi, dilediğiniz zaman dilediğiniz yere seyahat edebilme özgürlüğü edinmenizi sağlar. Eğer yine de Estonya’ya gelmek istiyorsanız otobüsle, uçakla, gemi ile veya tren ile gelebilirsiniz. Tallinn, en büyük Avrupa şehirlerine yalnızca 3 saatlik uçuş uzaklığındadır.

Estonya’da şirket kurma hakkında sorularınız var ise lütfen bizimle iletişime geçin.