Estonyalılar, tıbbi kayıtlardan vergilere kadar hemen hemen her konuda teknolojiye güvenirler. Hatta, teknolojiye o kadar düşkünler ki bu küçük ülkenin boyutundan beklenmeyecek düzeyde dijital girişimcilik hizmetleri de ortaya çıkardılar.

Estonya için Kuzey Avrupa’nın “Silikon Vadisi” de diyebiliriz. Ülke sınırlarının dışına çıkan start-up’ları da bunun bir göstergesi. Örneğin; dünyanın en ünlü girişimlerinden Skype, Estonya çıkışlıdır. Öyle ki Amerikan askeri hizmetleri dahi en gizli sırlarını korumak için yine Estonya’dan çıkmış bir başka girişimcilik örneği olan GuardTime’ı kullanmaktadır.

Teknoloji üzerinde bu kadar çok çalışması Estonya’ya önemli avantajlar getirmektedir.

Yorucu Kağıt İşleri Artık Yok

Estonya’nın en önemli atılımlarından olan e-vatandaşlık hizmeti Estonyalı olmayanlara dahi ülkenin dijital altyapısının tadını çıkarma fırsatı sağlıyor. E-vatandaşlık hizmeti normal bir vatandaşlık gibi fiziksel olarak Estonya’da bulunma hakkı tanımasa da getirilerini göz ardı etmek imkansız. Örneğin; e-vatandaşlık hizmeti sayesinde belgelerinizi imzalamak için dijital imza kullanma fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Veya Türkiye’deki bir Estonya e-vatandaşı olarak bağlayıcı anlaşmalarınızı elektronik imzanız sayesinde kolaylıkla imzalayabiliyorsunuz. Bu sayede yüzlerce sayfanın her birini imzalamak için Estonya’ya kadar gitmenize gerek kalmıyor.

Zahmetsiz İşlemler

E-vatandaşlık programının bir diğer amacı da yorucu bürokratik süreçleri geride bırakmak. Size verilen dijital kimlik sayesinde 30 dakika içerisinde şirket kurmanız dahi mümkün. Üstelik belirttiğimiz gibi şirketinize dair belgelerinizi elektronik imzanız sayesinde Estonya’ya gelmek zorunda kalmadan dijital olarak da imzalayabiliyorsunuz.

Bilgilerinizin Güvenliği

Estonya teknoloji konusunda artık dünyanın en önemli ülkelerinden biri. Dolayısıyla dijital bilgilerinizin güvenliği konusunda da endişelenmenize gerek yok. E-devlet işlemleri iki ayrı sistem sayesinde son derece güvende:

Bunlardan birincisi “bilgilerin bağımsızlığı” olarak da adlandırabileceğimiz sistem. Polisten nüfus müdürlüğüne, vergi dairesinden tapu dairesine kadar tüm organizasyonlara dair işlemler X-road adı verilen bir sistem içerisinde online olarak birbirlerine bağlıdır. Ancak, bu birimlerin hiçbiri diğerine ait bilgileri göremez. Örneğin; emniyet yetkilileri silah ruhsatınıza dair bilgilere erişebilirken vergi konusundaki bilgilerinize erişemezler.

Güvenliğin sağlanması konusunda bir diğer önemli sistem ise “KSI Teknolojisi” olarak bilinir. Bu sistem ile yapılan her işlemin kendine has bir “parmak izi” olur. Dolayısıyla herhangi biri (bir polis veya başka bir yetkili) bilgilerinize eriştiğinde bu kişinin kim olduğundan kesinlikle haberdar olursunuz.