Sistemde yapılan değişikliklere göre artık e-vatandaşlık hakkı edinebilmek için Estonya ile sağlam bağlarınızın olmasına veya e-hizmetleri kullanabilmek için geçerli bir sebebinizin olmasına gerek yok. Yapılan bu değişiklikler sayesinde Estonya ile iyi niyetli şekilde ilgilenenler artık kolaylıkla e-vatandaşlık için başvurabilecekler.

Vatandaşlık ve göçmenlik biriminin başkanı Ruth Annus konu hakkında şunları söylüyor: “İnsanların Estonya ile ilgili bağlarını araştırmak yerine kapsamlı bir geçmiş araştırması yapmak çok daha mantıklı.”

Gelecekte e-vatandaşlık başvurularının kişisel ve basit hale getirilmesi de mümkün. Mevcut durumda, başvuru yapmak isteyenlerin polis ofisine, gümrük polisine veya Estonya temsilciliklerine başvurmaları gerekiyor. Gelecekte Dışişleri Bakanlığının bu görevleri yetkili şahıslara da vermesi bekleniyor.

Banka hesabı açmak için şahısların fiziksel olarak Estonya’da bulunmaları zorunluluğu e-hizmetlerin kullanılması açısından büyük bir engel teşkil ediyordu. Yapılan değişiklikler sayesinde internet kanalları üzerinden de bu işlemin yapılabilmesi mümkün. Dijital kimliğin işlenmesi veya başvuran kişinin kimlik bilgileri gibi süreç için önemli adımların artık online olarak atılabilmesi bu açıdan çok önemli bir yere sahip. Bu sayede bankalar da bu bilgileri kolaylıkla edinebiliyorlar.