Estonya, en hızlı şirket kurulumu konusunda dünya rekorunu elinde tutmaktadır.

Bu rekor yalnızca 18 dakikadır. Evet yanlış duymadınız, bu kadar kısa. Estonya’ya kısaca e-devlet denmesinin bir sebebi var. Şirket kurulumu ve işletilmesi için e-Vatandaşlık gibi bir hizmet sunan tek ülkedir. Bu sistem sayesinde şirketinizi Estonya’yı ziyaret dahi etmeden kurabilir ve yönetebilirsiniz.

E-Vatandaşlık ile aşağıdakileri gerçekleştirebilirsiniz:

  1. Belgeleri dijital olarak imzalayabilirsiniz

Belgelerin dijital olarak imzalanması ve iletilmesi işlerinizi daha hızlı, güvenli ve avantalı hale getirecektir. Bu sayede kağıt işi gerektiren onca işi daha hızlı şekilde halledebilirsiniz.

  1. İnternet üzerinden şirketinizi kurabilirsiniz

Avrupa içerisindeki diğer ülkelerde şirket kurma işlemi genellikle haftalar sürer. E-vatandaşlık ile Estonya’da şirketinizi bir gün içerisinde kurabilirsiniz.

  1. Estonya’da dahi bulunmadan şirketinizi yönetebilirsiniz

Bir e-vatandaş olarak şirketinizi işletirken yapmanız gereken tüm gerekli işlemleri dijital olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla daha küçük işletmeler internet olan herhangi bir yerden işletilebilirler. Hatta iletişim için yine Estonyalılar tarafından bulunan Skype uygulamasını dahi kullanabilirsiniz.

  1. Tek bir kimlik kartı ile internet bankacılığını kullanabilir ve para transferi yapabilirsiniz

E-Vatandaşlara sağlanan dijital kimlik kartı ile gerekli durumlarda internet üzerinden para transferi yapabilirsiniz ve banka ile hızlıca iletişime dahi geçebilirsiniz.

  1. Vergi beyanınızı kolaylıkla internet üzerinden yapabilirsiniz

E-vatandaş olarak vergi bildirimlerinizi çevrimiçi görüntüleyebilir ve rahatlıkla online olarak vergi beyanı yapabilirsiniz. Sözü açılmışken, Estonya’nın son derece avantajlı bir vergi sistemi olduğunu da belirtelim. Yeniden yatırımlarda kullanılan kardan alınan vergi %0.

 

Estonya’da şirket kurma ve e-vatandaşlık konusundaki tüm sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçin.